4 rzeczy na pierwszy trening biegowy

by Tomasz Dziedzic
6 minutes read

Twój pierwszy trening biegowy. 4 niezbędne rzeczy!

Niby to tylko pierwszy trening biegowy, ale powinieneś się do niego dobrze przygotować. Nie chcesz chyba zrezygnować po pierwszym razie. Nie dość, że początki są trudne, to wyszukiwanie informacji w internecie często dodatkowo je komplikuje. Dziś postaram się opisać to co koniecznie powinieneś zabrać na pierwszy trening. Także to, co nie będzie ci potrzebne i co powinieneś zrobić zanim wyjdziesz z domu na pierwszy trening.

Po pierwsze: Odpowiednie ubranie.

Odpowiednie to nie znaczy, że musisz odwiedzić sklep sportowy i wykupić połowę sklepu wydając kilka tysięcy. Odpowiednie to znaczy adekwatne do aktualnej pogody. Bieganie w długich spodniach i czapce latem, tudzież w krótkich spodenkach zimą, nie jest dobrym pomysłem. Przejrzyj swoją szafę, zanim zdecydujesz się cokolwiek kupić. Prawdopodobnie masz 80 procent rzeczy potrzebnych na kilka – kilkanaście pierwszych treningów. Nie muszą być to markowe rzeczy z górnej półki. Jeśli musisz coś kupować niech to będą na początek podstawowe produkty w niewielkiej cenie. W końcu nie wiadomo, czy bieganie stanie się twoim ulubionym sportem.

kobieta w dresie ćwiczy na trawniku
Photo by Gratisography on Pexels.com

Jest jednak coś na co kobiety nie powinny żałować pieniędzy, nawet na początku przygody ze sportem.  BIUSTONOSZ. To bardzo ważny element garderoby, który zdecyduje o komforcie biegania, dobrym samopoczuciu, a przede wszystkim pozwoli utrzymać twoje piersi w zdrowiu. Dlatego nawet pierwszy trening powinien być z odpowiednią bielizną droga koleżanko. Jak wybrać taki biustonosz możesz przeczytać w jednym z numerów Runner’s World. Magazyn Runner’s World niestety zakończył swoją Polską wersję – wielka szkoda.

Po drugie: Zegarek lub stoper.

Polar Grit X na kamieniu nad morskim brzegiem

Osobiście jestem zwolennikiem wszelkiego rodzaju pomiarów i statystyk. Jednak na pierwszy trening biegowy, radzę zabrać tylko zwykły zegarek lub stoper. Na początek, to nie dystans, ale czas trwania będzie najważniejszy. Pisząc zwykły zegarek lub stoper, mam na myśli coś, co pozwoli tobie odmierzać czas. Oczywiście najlepiej jak będzie to sprzęt elektroniczny, żeby nie zastanawiać się w trakcie biegu – marszu, czy już ta wskazówka jest na jedynce, czy może już na dwójce. Na bardziej zaawansowane zegarki, jak ten ze zdjęcia, do pomiaru czasu, dystansu, zmęczenia, snu i czego sobie jeszcze życzysz – przyjdzie czas na późniejszym etapie przygody z bieganiem.

Po trzecie: telefon – jeśli już musisz

Uważam, że bieganie z telefonem, nie jest najlepszym pomysłem. Może inaczej, jeśli zabierasz telefon w celach własnego bezpieczeństwa, to TAK. Jednak, jeśli na pierwszy trening biegowy, a nawet jeśli już biegasz długo, zabierasz telefon, po to, żeby słuchać muzyki i dodatkowo trzymać go w ręku, to mówię stanowczo nie. Jeśli zabierasz ze sobą telefon, postaraj się wyciszyć dźwięk. Niech nie rozprasza cię niespodziewany telefon z pracy, albo koleżanka z plotkami. Dodatkowo zadbaj o odpowiedni pas lub opaskę na telefon, szczególnie jeśli zaczynasz biegać latem. Zimą łatwiej będzie ukryć telefon w kieszeni kurtki.

Buty biegowe Kalenji XT7, decathlon

Po czwarte: buty biegowe

Buty do biegania, to powinien być jeden z pierwszych zakupów jaki zrobisz, rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem. Nie każdy but sportowy nadaje się do biegania. Oczywiście nie przesadzaj z wydatkami. Jeśli jesteś zupełnie początkujący radzę nie rzucać się na buty z wyższej półki. Wydatek spory, a nie wiadomo, czy spodoba ci się ten sport. Dodatkowo, jeśli do tej pory byłeś mało aktywny, a ostatnio biegałaś w liceum, to prawdopodobnie sposób twojego biegania zmieni się po pierwszych miesiącach treningu. Wtedy te pierwsze buty mogą okazać się zupełnie nietrafionym zakupem.

Uwierz, że do 200 złotych kupisz fajne buty biegowe, na początek. Moje kosztowały 70 złotych i nabiegałem w nich prawie 500 kilometrów. Krzywdy nie zrobiły, a kolejny zakup był bardzo przemyślany i dopasowany do potrzeb. Tobie też radzę tak zrobić.

Podsumowanie

I co tym myślisz? Czy naprawdę tak dużo potrzeba, do rozpoczęcia przygody z bieganiem? Widzisz, że nie potrzeba, wielkich wydatków, a ni specjalnych przygotowań. Dobrze byłoby od razu wyznaczyć sobie cel do osiągnięcia. Jak to zrobić przeczytasz tutaj. Dodatkowo jak już masz swój cel, to teraz trzeba poszukać sposobu, jak do niego dotrzeć. Jestem przekonany, że to będzie piękna przygoda, która pozwoli odkryć w Tobie wiele talentów, będą piękne, ale też i trudne momenty. Jestem pewien, że sobie poradzisz, więc zacznij planować swoje bieganie już dziś. A może już dziś zaczniesz? Pierwszy trening biegowy będzie z pewnością niezapomniany. Powodzenia!

Do zobaczenia na trasie! #siedzewiecbiegam #urzednikbiega

Możesz być zainteresowany

1 komentarz

111 wydanie Runner's World Polska - Urzędnik Biega 2020-10-25 - 19:22

[…] że kupując biustonosz sportowy to inwestycja w twoje zdrowie. Jest to jedna z 4 rzeczy, najważniejszych do biegania. Myślę drogie Panie, że nawet dla jednego artykułu warto kupić 111 numer Runner’s […]

Reply

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej