Aktualny 107 Runner’s World Polska

by Tomasz Dziedzic
4 minutes read

Marcowo – kwietniowy numer Runner’s World Polska

Wczoraj dotarł do mnie nowy, wiosenny numer dwumiesięcznika Runner’s World. Aktualnie to, jedyne w Polsce czasopismo o bieganiu w sensie ogólnym, w formie papierowej. Akurat dla mnie to bardzo ważne. Czytanie z nośników elektronicznych, kiedy w pracy, w domu korzystam z komputera, dodatkowo telefon, jest już dla mnie lekką przesadą. Szkoda oczu. Dlatego jakiś czas temu prawie zaprzestałem czytania drugiego czasopisma, jakim jest Bieganie. Aktualnie dostępne tylko w formie elektronicznej.

Co ciekawego w numerze

Już na samym początku warto przeczytać wstęp do numeru od redaktora naczelnego. Opisał w prostych słowach jak większość amatorskich biegaczy obchodzi się z kontuzjami. Niestety ten problem dotyczy także mnie. Chociaż podobnie jak redaktor zmieniłem swoje podejście i o kontuzje będzie trudniej.

Jak zawsze trochę ciekawostek. Na przykład wiedziałaś, że „kolano biegacza” leczy się średnio 77 dni, a rozcięgno podeszwowe aż 159. Albo, że 89% uczestników pewnych zawodów ultra, kończyło bieg z urazami skórnymi. Może to nic nie wniesie do twojego biegania, ale do myślenia, czy może jednak warto zadbać o siebie.

Znajdziesz także garść bardzo fajnych porad odnośnie do nowego sezonu. Jak zacząć biegać, jak znaleźć cel biegowy (zobacz jak poprawnie ustalić cel biegowy) Jak zadbać o swoje ciało, co zrobić, żeby biegać szybciej oraz wydłużyć dystans. Na koniec jak zrobić to wszystko i biegać zdrowo.

Jak biegać na samopoczucie?

To przede wszystkim dla tych, którzy biegają od lat, a zegarek treningowy i aplikacja są nieodłącznym elementem treningu. Może czasem warto odrzucić całą tę nowoczesność, cieszyć się otaczającym światem i słuchać swojego ciała bez elektroniki. To bardzo pomaga w lepszym bieganiu.

O bieganiu ze zwierzętami.

Zazwyczaj, jeśli mówimy o bieganiu ze zwierzakami, to mamy na myśli psa ewentualnie na myśl przychodzi mi koń. A w runner’s world polska można przeczytać o bieganiu z… osłem! Christopher McDougall biega ze swoim pupilem osłem Shermanem.

Na zakończenie kilka ważnych porad treningowych. Kiedy robić selfie 🙄, dlaczego biegać bez słuchawek i bardzo ważne porady jak wzmocnić swoje nogi. Większość z nas myśli, że nogi wzmacniają się od samego biegania. Po części tak jest, ale jeśli nie zadbamy o nie dodatkowym treningiem, to możemy mieć przykre niespodzianki na trasie.

Podsumowanie

To tyle o tym numerze Runner’s World Polska. Nie napisałem o wszystkim, bo liczę na to, że sięgniesz po lekturę sam. Warto pogłębiać swoją wiedzę. Bieganie jest bardzo prostym sportem, ale robienie tego zdrowo musi uwzględniać twoje działania poza treningowe. Dziś bardzo dużo osób ma pracę bardzo statyczną, do czego jesteśmy przyzwyczajani już w szkole. Pamiętacie te kilka godzin dziennie w ławce? Do tego większość biegaczek i biegaczy jest swoimi własnymi trenerami, a do tego potrzebna jest duża wiedza. Chyba nie chcesz oddać samego siebie w ręce kogoś bez wiedzy i umiejętności.

Do zobaczenia na trasie!

Runner’s World Polska

Możesz być zainteresowany

1 komentarz

Biec albo umrzeć - Kilian Jornet - Urzędnik Biega 2022-12-25 - 16:56

[…] Sprawdź co proponuje Runner’s World […]

Reply

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej