Strade Bianche – w pierwszej 10 moich ulubionych

by Tomasz Dziedzic
4 minutes read


Strade Bianche: Wyścig przez toskańskie serce

Strade Bianche to wyścig kolarski, który zyskał miano „La Classicissima del Nord”, czyli „Północnego Klasyka”. Odbywający się w Toskanii, słynie z malowniczej trasy, która wije się przez pagórki i winnice, a także z odcinków szutrowych, które dodają rywalizacji wyzwania i nieprzewidywalności. Już dzisiaj czyli drugiego marca 2024 odbędzie się jego kolejna edycja.

Historia wyścigu

Strade Bianche początkowo znany był jako Monte Paschi Eroica, a obecną nazwę przyjął w 2012 roku. Wyścig ten jest stosunkowo młody, pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku, choć jego korzenie sięgają amatorskiego wyścigu Gran Fondo Eroica, który rozgrywany był od 1997 roku. Początkowo Strade Bianche był przeznaczony tylko dla mężczyzn, ale od 2015 roku organizowana jest również edycja dla kobiet. Szybko jednak zyskał na popularności i stał się jednym z najważniejszych wyścigów jednodniowych w kalendarzu. W 2012 roku wyścig został włączony do UCI World Tour.

Logo wyścigu kolarskiego Strade Bianche

Ciekawostki

Wyścig Białe Drogi był świadkiem wielu pamiętnych wydarzeń. W 2013 roku Fabian Cancellara ukończył wyścig z pękniętym kręgiem szyjnym, a rok później Michał Kwiatkowski zatriumfował po samotnej ucieczce. W 2018 roku Mathieu van der Poel zaliczył imponujący finisz, wyprzedzając Wouta van Aerta na ostatnich metrach. W 2013 roku wyścig został przerwany z powodu śnieżycy.

  • Nazwa „Strade Bianche” oznacza „białe drogi” i nawiązuje do charakterystycznych szutrowych odcinków, które stanowią około 60% trasy.
  • Trasa wyścigu zmienia się co roku, ale zawsze startuje w Gaiole in Chianti i kończy na Piazza del Campo w Sienie.
  • Wyścig znany jest z wyjątkowej atmosfery, a kibice często gromadzą się przy trasie, aby dopingować kolarzy.

Zwycięzcy sprzed lat

  • 5 lat temu (2019): Julian Alaphilippe (Francja)
  • 10 lat temu (2014): Michał Kwiatkowski (Polska)
  • 15 lat temu (2009): Thomas Lövkvist (Szwecja)

Co wyróżnia Strade Bianche?

Strade Bianche to wyścig, który łączy w sobie piękno toskańskiego krajobrazu z twardą rywalizacją kolarską. Szutrowe odcinki są często nieprzewidywalne, a o zwycięstwie decyduje szczęście i umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach. Szutry są też wyzwaniem dla zawodników, wymagając od nich umiejętności technicznych i wytrzymałości. Wyścig ten jest często nazywany „wyścigiem dla twardzieli”, a jego zwycięzcy są zapamiętani jako kolarze o wyjątkowych umiejętnościach.

Kto wygra w tym roku?

Tegoroczna edycja Strade Bianche zapowiada się niezwykle interesująco. Wśród faworytów do zwycięstwa wymienia się m.in. Tadeja Pogačara (Słowenia), Mathieu van der Poela (Holandia) i Wouta van Aerta (Belgia).

Podsumowanie

Strade Bianche to wyjątkowy wyścig, który z roku na rok zyskuje na popularności. Nic dziwnego, że przyciąga on najlepszych kolarzy świata, którzy chcą sprawdzić się na tej wymagającej trasie. Jeśli jesteś fanem kolarstwa, to Strade Bianche jest pozycją obowiązkową na Twojej liście wyścigów do obejrzenia.

Dodatkowe informacje:

Zapraszam do śledzenia wyścigu i kibicowania naszym kolarzom!

Możesz być zainteresowany

1 komentarz

Paris-Roubaix 2024 - Runsobike 2024-04-04 - 07:30

[…] tamtego czasu Paris-Roubaix jest klasykiem, który zalicza się do jednego z pięciu „monumentów kolarstwa”, obok takich […]

Reply

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej